El tudsz képzelni egy mojito-t menta nélkül, vagy egy caprese salátát bazsalikom nélkül? Friss fűszernövények nélkül nem az igazi, ugye? A növényeket a boltban is megvásárolhatod, de azok inkább azonnali fogyasztásra valók. Sokkal jobb, ha saját magad termeszted meg őket, és egész évben élvezheted a zöld leveleket!
Hogyan termessz fűszernövényeket a lakásodban, az erkélyen vagy a kertben, még akkor is, ha teljesen kezdő vagy? Ebben a cikkben megtudhatod!
A fűszernövények teljes napsütésben, jó vízelvezetésű, tápanyagszegény talajban fejlődnek a legjobban.
A magról termesztett fűszernövények általában ellenállóbbak. Az előnevelt palánták nagyobb biztonságot nyújtanak abban, hogy a növény egyáltalán megnő-e. Ez különösen igaz a rosszabb csírázási arányú fajokra (citromfű, zsálya, rozmaring), vagy csak a vegetatív módon szaporodókra (bizonyos mentafélék vagy levendula).
Ne vásárolj palántákat kis cserépben a szupermarketben. Ezek általában gyors és azonnali fogyasztásra valók. És a legtöbb esetben az átültetés vagy a probiotikus öntözés sem menti meg őket.
Vannak fűszernövények, amik jól érzik magukat együtt egy cserépben vagy egy ládában, de vannak olyanok is, amelyek nem illenek egymáshoz, a növekedés, a szélesség, a magasság vagy a gyökérzet különbségei miatt. A következő növényeket nyugodtan összeültetheted:
Nem jók együtt:
A fűszernövények ültethetők cserépbe, ládába vagy közvetlenül a virágágyásba.
A fűszernövények karbantartásához és vágásához mindig tiszta kerti szerszámokat használj.
A növények ültetésekor vegyél figyelembe néhány kulcsfontosságú tényezőt, hiszen azok a növekedésüket és az állapotukat is befolyásolhatják. A legtöbb fűszernövény a teljes napsütést kedveli, de néhány fűszernövény, például a menta vagy a koriander az árnyékban is jól elvan.
A fűszernövények megfelelő helyét a levelek segítségével is könnyen megállapíthatod. Az apró, szürke és kemény levelek jól tűrik a sok napot és a hőséget. A nagyobb, vastagabb levelek a nedves, részleges árnyékot kedvelik. Ez azonban nem szabály, ezért mindig érdemes tájékozódni az egyes növények igényeiről.
Hogy megfelelő legyen a termesztés, már a kezdetektől fogva alaposan át kell gondolnod, hogy milyen fajtákat ültetsz. Az erkélyed tájolása elárulja, hogy milyen fűszernövények fognak ott a legjobban fejlődni.
Az egynyáriak (bazsalikom, majoranna és petrezselyem) is jobban megfelelnek az erkélyen történő termesztéshez. Az évelőket (menta, citromfű vagy levendula) közvetlenül mély cserepekbe vagy edényekbe kell ültetni.
A növényeket védeni kell a déli hőségtől. Légy tekintettel a környezeti hőmérsékletre. Ha 10 fok alá csökken, vidd be a növényeket a házba.
Kis erkéllyel rendelkező lakásban élsz? Az sem akadály! Nézd meg, hogyan alakíthatsz át egy kicsi erkélyt fűszernövényes kertté:
Ha az erkélyen termesztessz fűszernövényeket, készíthetsz nekik egy raklapból készült állványt is, ami helyet takarít meg számodra.
Az ablaknál történő sikeres növénytermesztéshez be kell tartanod néhány alapvető szabályt:
Az ablakpárkányon történő fűszernövény termesztésnél ne feledd el, hogy ezek a növények általában nem szeretik a huzatot és a hőmérséklet-ingadozást. A 15-20 °C-os környezeti hőmérséklet az ideális számukra.
Szerezz be praktikus növényjelölőket! Ezeket akár önkeményedő anyagból is elkészítheted.
A legjobb, ha a májusi fagyos napok után kezded el az ültetést a kertben. Ideális a kert egyik félárnyékos része, ahol külön ágyás van a fűszernövények számára. Előzetesen gondold át az egész koncepciót, és vedd figyelembe a növények lehetséges magasságát is, hogy később könnyen hozzájuk férj.
A legtöbb konyhai fűszernövény vízáteresztő talajban fejlődik a legjobban. A talajnak nem kell túl nedvesnek lennie. Egy ásóval jól lazítsd fel a talajt, és keverj bele némi homokot.
A fűszernövények cserepeit a tervezett módon helyezd el az ágyásban. Ügyelj arra, hogy megfelelő távolságot tarts közöttük. Egy kapa segítségével áss egy-egy gödröt minden egyes növénynek.
Vigyázva húzd ki az egyes növényeket a cserépből. Ezután az ujjaiddal lazítsd meg egy kicsit a gyökeret. Helyezd a gyökerett a kiásott lyukakba. Nyomkodd meg a földet, hogy ne maradjanak üregek. Alaposan öntözd meg a növényeket.
A spirális ültetés egy háromdimenziós ágyás, amely több, különböző ökoszisztémájú zónából áll. Ezek spirálisan egymásba nyúlnak. A spirál kövekből készül, de fából vagy fémből is megépíthető.
A fűszernövény spirál legnagyobb előnyei közé tartozik, hogy a kövek hőtárolóként működnek, és a nappal összegyűjtött hőt éjszaka a növényeknek adják át. Emellett a kavicsok és a zúzott kavics is gondoskodik arról, hogy az esővíz gyorsan elfolyjon, mivel a fűszernövények egyáltalán nem szeretik a felgyülemlett vizet. A növényspirál emellett helyet is megtakarít a kertben.
A magaságyások nemcsak zöldségtermesztésre, hanem egy fűszernövényes kis ágyás kialakítására is alkalmasak. Ültethetsz bele olyan lógó növényeket is, mint például a sarkantyúka.
Ez a fajta fűszernövényes kert ideális a mediterrán országok melegkedvelő fűszernövényei számára. A talaj jól felmelegszik, és szárazabb, mint a hagyományos kerti ágyásban.
A legtöbb fűszernövényt tavasszal vetjük, de vannak olyanok, amelyeket késő nyáron vagy ősszel is el lehet vetni.
Az önöntöző virágcserepek és ládák ideálisak a fűszernövények termesztéséhez.
A tavaszi időszakban a fűszernövényeknek jót tesz a metszés. A csúnyább bokrokat akár harmadára, az igazán erőteljeseket pedig akár a felére is visszavághatod. Ügyelj arra, hogy az öregebb fába ne vágj bele. A keletkező sebek télen nem gyógyulnak be, így a fűszernövények hajlamosabbak lesznek a fagykárokra.
A fűszernövényeket ősszel nem szabad megmetszeni, mert elveszítik a hideg elleni védelmüket. Augusztusban legyen az évelő fűszernövények utolsó nagyobb metszése. Ezt az időt kikihasználhatod a növények szaporítására is - a hajtásokból származó, kb. 10 cm hosszú dugványok nyolc hét alatt eresztenek gyökeret.
Egy fűszernövény aprítóval időt takaríthatsz meg.
A fűszernövényeket reggel szedd le, amikor aromatartalmuk a legmagasabb.
A fűszernövényeket ideális esetben azonnal le kell szedni és fel kell használni. Ha azonban szeretnéd, hogy több napig frissek maradjanak az aromájuk és ízük elvesztése nélkül, tedd őket a hűtőbe.
A frissesség megőrzése érdekében fontos a megfelelő tárolás. Íme, a különböző fűszernövények tárolására vonatkozó legjobb praktikák.
TIPP! Helyezz mentaleveleket egy jégkockatartóba, fedd le vízzel, hagyd megfagyni, és a kész kockákat tárold egy nagyobb zacskóban. A menta megtartja alakját, ízét és aromáját. Ez az eljárás ehető virágok, például ibolya és levendula tartósítására is használható. A jégkockák kiválóan alkalmasak italokhoz és limonádékhoz, vagy érdekes dekorációként a pezsgő hűtésekor.
A fűszernövényeket száríthatod a sütőben és a kamrában felakasztva is.
A bazsalikom és a citromfű egy pohár vízben sokkal tovább kitart.
A fűszernövények előnye, hogy aromájuk a legtöbb kártevőt elriasztja. Problémát okozhatnak azonban a levéltetvek és a selyemhernyók. A kertészeti boltokban kapható speciális termékek segíthetnek, de gyakran a kávézacc vagy a kamilla és a csalán természetes főzete is hatékony megoldás.
A kakukkfű és a sarkantyúka mellett lehet ültetni citromfüvet, amely segít az álmatlanság és a stressz ellen, vagy borsmentát, amely az emésztési problémákra hatékony. A levendula pedig nyugtató hatású és segít az alvási problémákon. Hasznos továbbá a kasvirág, amely az immunrendszer erősítéséről ismert, és a zsálya, amit gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt becsülnek. Ezek a növények nemcsak szépséget és illatot visznek a kertnek, hanem számos gyógyító tulajdonsággal is rendelkeznek.
Nem csak a rendszeres öntözéssel járó ápolás határozza meg, hogy a fűszernövények mennyire fognak virágozni. A megfelelő virágcserép kiválasztása is nagy szerepet játszik.
A tárolók kiválasztásakor azt is vedd figyelembe, hogy a növények hol helyezkednek majd el. Ha kevés a hely, választhatsz függő kosarakat is. Minden fűszernövénynek sajátos fény- és páratartalomigénye van, ezért próbálj olyan tartót választani, amely ezeknek az igényeknek a legjobban megfelel.