A jó bor áldás. Ezért ennek megfelelően kell bánni vele. Nem kell borásznak vagy sommelier-nek lenni ahhoz, hogy minden érzékszervünkkel értékeljük. Az ízeket és az aromákat megfelelő tálalással is ki lehet hozni, csupán néhány szabályt kell betartani.
Olvasd el tippjeinket arról, milyen borospoharakat válassz és milyen a legjobb tálalási hőmérséklet.Nem létezik divat. Minden borospohár esetében a legmegfelelőbbek a kiváló minőségű, tiszta üvegből készült poharak. Ezek a poharak lehetővé teszik, hogy felismerd a bor sokféle árnyalatát.
Minél vékonyabb a pohár, annál jobb. Ha vékony falú pohárban forgatod a bort, jobban tudod értékelni annak viszkozitását.
Ne habozzon tehát, hogy a terjedelmesebb borospoharakhoz nyúljon. Nemcsak kényelmesebb lesz belőlük két deciliternyit inni és a bort forgatni, de az aroma sem fog olyan gyorsan kijönni.
A fehérboros poharaknak tulipán alakúnak kell lenniük. A test tehát gömbölyded és a perem felé kissé zárt. A bor aromája így tovább megmarad a pohárban.
Minél aromásabb és nehezebb a fehérbor, annál jobb, ha nyitott a pohár.
Mivel a fehérborokat hidegen tálaljuk, a poharat a száránál fogva tartsuk a lehető legalacsonyabban.
A rozé borokat is tálalhatjuk tulipán alakú poharakban.A vörösboros poharak gömbölyűek egy nagyon praktikus okból. Ez azért van így, mert az ízek és aromák kibontakozásához elegendő hely szükséges. Ezért a szintnek, amit a bor a kiöntés után kialakít, szélesnek kell lennie, különösen az aromás fajták esetében.
Mivel a vörösbort nem szabad hidegen tálalni, a vörösboros pohár szára általában rövidebb. Bár a vörösboros poharat akár három ujjal is megfoghatjuk a szár tetejénél, még így sem szabad a tálat érinteni.
Mennyit töltsünk a pohárba? Csak egyharmadig töltsük meg, hogy könnyen tudjuk forgatni a bort.A pezsgőket a legjobban egy fuvola alakú pohárban lehet élvezni. A keskeny tálban mind a bor pezsgése, mind a kiöntésből származó hab tökéletesen kiemelkedik.
A magas alkoholtartalmú desszertborokhoz a keskeny peremű kis poharak alkalmasak, amikből az aromák nem távoznak olyan gyorsan.
A borok ízét ronthatja a nem megfelelő tálalási hőmérséklet. A vörösborokat tálalás előtt körülbelül 20 percig hűtsük a hűtőszekrényben. Mivel a fehérborokat hidegen tálaljuk, hűtsük le őket jó előre.
Nincs kéznél dugóhúzó? Alap hiba. Valószínűleg improvizálnod kell.
Dugóhúzóként hasonlóképpen használhatsz például egy hosszú kulcsot, amit átlósan fúrsz a dugóba, és erős húzással kihúzod a dugót.
Alternatívaként használhatunk egy öngyújtót is, amivel addig melegíthetjük a palack nyakát a dugó alatt, amíg a hőmérsékletváltozás erős nyomást nem hoz létre a palackban, ami kiszorítja a dugót. Ehhez azonban legalább 3 percig kell melegíteni a palackot. Vigyázzunk azonban az égési sérülésekkel, amiket maga az öngyújtó vagy a forró üveg okozhat.
Ha a bort otthon szeretné tárolni, akár több hónapig is, gondoskodjon róla ennek megfelelően. Kiváló ízzel fogja meghálálni.
És ne aggódjon, nem kell rögtön borospincét beszereznie. A borospince különösen alkalmas a nagyon finom, archiválásra alkalmas borok számára.
A hétköznapi borok esetében elegendő néhány alapvető szabály.