Birthday Deals | Akár 20% kedvezmény →
4 000 Ft nekedRegisztrációBejelentkezésKosárMenu

Ötfős család 37,5 m²-en: Kreatív és ötletes lakberendezési megoldások

37,5 négyzetméter lehet, hogy nem elég egy ötfős családnak? Jolana, Maty és három gyermekük most megmutatják, hogy játékos megközelítéssel és ötletes megoldásokkal még a legkisebb lakás is hangulatos otthonná alakítható!

Olvass tovább, és tudd meg, milyen kreatív megoldásokkal sikerült minden centimétert kihasználniuk, és harmonikus teret teremteniük az egész család számára.

Prága
2 szoba + konyha és nappali egyben
37,5 m²
Mi késztetett egy öttagú családot arra, hogy egy mindössze 37,5 m²-es lakásba költözzön?
Ez egy nagyon pragmatikus döntés volt. Új lakást kerestünk, és a háromszobás lakások árai őrületesek voltak. Ugyanakkor nem is volt értelme, hogy a Prága melletti házunkból ingázzunk. Így a mi költségvetésünkkel végül itt kötöttünk ki. Ez a lakás a legkisebbek közül is a legkisebb volt! (Nevet) A minimalizmus jött magától. A nyaralásunk alatt pedig nyilvánvalóvá vált, hogy néhány hátizsákkal is beérjük.
Mekkora kihívás volt a családot egy háromszobás lakásból egy jóval kisebbe költöztetni?
Már az elején tisztáztuk, hogy mindenki csak két dobozt hozhat magával - egyet a ruháknak, egyet pedig a személyes tárgyaknak. Ez meglepően jól ment. Tehát tíz dobozzal jöttünk ide, és a lakás így is tele volt! Meglepő módon nem áldozatként éltük meg, hanem inkább megkönnyebbülésként.

A „láthatatlan” ajtó mögött van a fürdőszoba.

A lila polc az emeleti hálószobába vezető egyik lépcsőfok.

A nyitott polcok minimalista megjelenést kölcsönöznek a konyhának, és maximalizálják a tárolóhelyet.

Volt-e világos elképzelés a belső tér kialakításáról, hogy az a lehető legfunkcionálisabb és leghangulatosabb legyen?
Igen, elég világos elképzelésünk volt. Például azt szerettem volna, hogy a konyhából a teraszra lehessen látni. És egy nagy mosogató is kellett - még ha ez abszurdnak is hangzik egy ilyen kis lakásban. De praktikus. Igyekeztünk természetesen minden centimétert kihasználni. A bútorokat illetően profi asztalosok segítségét kértük.
Hogyan tudtad elérni, hogy mindenkinek legyen elég személyes tere?
Ez ellentmondásos. Bár a lakás kicsi, mindenkinek több magánélete van, mint korábban. A fiúknak megvan a saját „szállásuk”, nekem és a férjemnek pedig a „nappaliban” - a konyha fölötti beépített emeleten - van a hálószobánk. Ezt sikerült valóban zseniálisan megtervezni. Van egy fantasztikus pihenőhelyünk is a teraszon, egy Bonamis nagy asztallal és kültéri kanapéval kiegészülve. Ezt a társalgót egész évben szeretnénk használni.
A színes LED fény játékos és hangulatos teret teremt a kis kabinokban, és a gyermekek számára magánéletet biztosít.

A színes LED fény játékos és hangulatos teret teremt a kis kabinokban, és a gyermekek számára magánéletet biztosít.

A gyerekszoba innovatív kialakítása kompakt és stílusos elrendezésű, beépített ágyakat és gardróbszekrényt kínál.

A gyerekszoba innovatív kialakítása kompakt és stílusos elrendezésű, beépített ágyakat és gardróbszekrényt kínál.

Mi a helyzet a gyerekekkel - könnyen elfogadták a változást, vagy nagyobb kihívást jelentett számukra az alkalmazkodás?
A fiúk kezdettől fogva részesei voltak a döntésnek. Amint hallottak a „kunyhókról”, azonnal izgatottak lettek. Beépített hangulatvilágítással, matrac alatti tárolóhelyekkel és USB-csatlakozókkal rendelkeznek. És háló a kanapé helyett? Ez (nem csak) számukra nagy dolog.
Meglepett, hogy valójában milyen kevés dologra van szükségünk. És milyen gyorsan megszokja az ember a kisebb teret.
Kénytelen voltál a háztartást a korlátozott helyhez igazítani?
Rugalmasabbnak kellett lennem. A ruhákat nem tudjuk szárítani a lakásban - a hely és a páratartalom miatt. Így ezt egy kombinált mosó- és szárítógép segítségével oldottuk meg. A konyhában be kell osztanunk, hogy mikor használjuk az asztalt munkára, főzésre vagy házi feladat írásra. Minden az egyetértésről és a megfontolásról szól. És arról, hogy ne legyenek nagy elvárásaink.
Az otthon szín- és anyagpalettája.

Az otthon szín- és anyagpalettája.

Van valamilyen tipped arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet rendet tartani és minimalizálni a rendetlenséget egy kis lakásban?
A rendre szükség van, különben úgy néznénk ki, mintha bomba robbant volna. Mindennek megvan a maga helye. Ha egy tárgyat nem használunk, azonnal eltesszük. Ezért szoktunk rá arra, hogy rendszeresen szortírozzuk a dolgokat, és megszabadulunk azoktól, amikre már nincs szükségünk.
Hogyan hatott ez az életmód a családra?
Egy kis lakásban nem lehet elkerülni a másokkal való érintkezést, ami megtanított minket arra, hogy jobban kommunikáljunk, tiszteljük egymást, és minden kellemetlenséget azonnal megoldjunk.

A gránit konyhapult egyben van az étkezőasztallal.

A minimalista tárolási megoldás természetes anyagokkal hangulatos és funkcionális teret teremt.

Az étkezőasztal egyben konyhasziget és munkaterület is.

Szerinted milyen előnyei és hátrányai vannak a 37,5 m²-es lakótérnek egy átlagos lakáshoz vagy házhoz képest?
Előnyök? Határozottan kevesebb időt kell takarítással tölteni. A kis területeknek köszönhetően drágább anyagokat is megengedhettünk magunknak - például a konyhai munkalapok esetében. A hátrányok pedig - a szűkebb hely és a gondosabb tervezés még a rutinszerű vásárlásoknál is. Nincsenek tartalék készletek.
Óvatosan kell bánni a térrel. Ez befolyásolta-e például a hobbidat?
Bebizonyosodott számunkra, hogy sok mindent nem érdemes közvetlenül birtokolni. Ha valamilyen sportfelszerelésre vagy szerszámra van szükségünk, gyakran kényelmesebb, ha béreljük őket. És ha valami új jön, valami réginek mennie kell. Ez egyfajta állandó minimalista fegyelem. (nevet)

A szabadtéri kanapésarok népszerű hely a pihenésre.

A család egész évben szeretné használni a szabadtéri nappalit.

A teraszon színes székek és virágdíszek gondoskodnak a nyugodt hangulatról.

Az új életmód kapcsán meglepett valami?
Igen. Meglepett, hogy valójában milyen kevés dologra van szükségünk. És milyen gyorsan megszokja az ember a kisebb teret. A prioritások felállításáról és annak felismeréséről van szó, hogy a nagy lakás nem szükségszerű a jó élethez.
Mit tanácsolnál azoknak, akik kis lakásba költöznek?
Hogy ne féljenek, és nyitottan menjenek bele. Gyakorlati szempontból gondoljanak a térre köbméterben, és olyan mesterembereket és építészeket keressenek, akik kérdezősködnek a szokásaikról és igényekről is. Mentális oldalról pedig - ne félj megbízni másokban.

A terasz a család közkedvelt helye a közös időtöltésre.

A szabadtéri teret a tágas kerti asztal uralja.

Így rendezz be egy kis lakást

  • Tér köbméterre kiszámolva: A belső tér megtervezésekor számold ki, hogy hány köbméter áll majd rendelkezésre a tároláshoz.
  • Függőleges tér kihasználása: A mennyezetig érő polcok, polcrendszerek és akasztórendszerek segítenek minden centiméternyi helyet a lehető legjobban kihasználni.
  • Beépített szekrények: A beépített szekrények nagyszerű megoldást jelentenek az aszimmetrikus tér kezelésére. Emellett rendezetté és összetartóvá teszik a teret.
  • Rejtett tárolók: Rendezd be a belső teret multifunkcionális bútordarabokkal - az ágytól és a kanapétól kezdve a padokig vagy zsámolyokig beépített tárolókat válassz, amelyek rendezetten elrejtenek mindent.
  • Élénk színek: A tér élénkítéséhez használj vidám kiegészítőket.
  • Tükrös felületek: Az ajtón, a szekrényeken és a falakon elhelyezett tükrök vizuálisan megnövelik a teret és visszatükrözik a fényt, így a szoba tágasabbnak tűnik.
  • Hálós félemelet: Ha a lakás magasabb mennyezettel rendelkezik, használj hálót a félemelet alternatívájaként, ahol a gyerekek pihenhetnek és játszhatnak.