A fény teremti meg egy tér hangulatát, és felelős azért is, hogy hogyan érezzük magunkat benne. Ezt a fontos elemet azonban a belső tér berendezésekor gyakran elhanyagolják. Hogyan lehet a legtöbbet kihozni belőle, és mit kell elkerülni a kiválasztásakor? Végigvezetünk a lámpák alaptípusain, a velük kapcsolatos legfontosabb fogalmakon, és tanácsot is adunk, hogy melyik helyiségbe mit érdemes beszerezni.
Energiafogyasztás és teljesítmény: Az energiafogyasztás az egy időegység alatt elfogyasztott energia mennyiségét jelzi. Egyszerűen megfogalmazva, ez befolyásolja azt, mennyit fizetsz az elfogyasztott áramért. A lámpatest teljesítménye wattban (W) van megadva és meghatározza a fény intenzitását. Ha a lehető legnagyobb fényerőt keresed, akkor az maximális teljesítményt, egyben több energiafogyasztást jelent.
Fényáram: Választás előtt érdemes érdeklődni az úgynevezett fényáram iránt, ami kifejezi azt a fénymennyiséget, amit a fényforrás minden irányban egy másodperc alatt termel. Ahogy az izzó "öregszik", a fényáram is kevesebb lesz, de például ez a LED-es izzók esetében csak azt jelenti, hogy körülbelül 70%-ra csökken. A fényáram akkor is fontos szerepet játszik, amikor izzót akarunk cserélni. Ekkor keress azonos értékű fényárammal rendelkező izzót!
A védelem mértéke: Ez a víz vagy idegen testek behatolásával szembeni ellenállás mértékét jelzi. A lefedettség mértéke ezért a fürdőszobában, a konyhában és a szabadtéren a legfontosabb. Keresd meg az IP-jelet és a rajta lévő két számjegyet! Az első az idegen testek behatolásával szembeni ellenállást, a második a vízállóságot mutatja. A rendelkezésre álló legmagasabb fokú védettség az IP69. Amennyiben nem áll fenn a lámpatesttel való érintkezés veszélye, válassz 44 körüli IP-t! Zuhanyzó vagy kád esetén viszont maradj az IP68-nál.
Leggyakrabban halogén, energiatakarékos vagy LED izzókkal találkozhatunk. Mint már azt tudod, a kiválasztás során figyelned kell a lumen szám paramétereit is. Ezek alapján megállapítható az izzó által kibocsátott fénymennyiség. A lumen értékének növekedésével nő a fény intenzitása.
LED izzók: Bár ez a legdrágább, sok előnye van. Hasonló mennyiségű energiát fogyaszt, mint az energiatakarékos izzók, élettartamuk hosszú és azonnal bevilágítják a szobát. Nem tartalmaznak higanyt és különféle világos színekben kaphatóak, a melegtől a hideg fehérig.
Energiatakarékos vagy kompakt izzók: Akár 80%-os energiamegtakarítást és hosszabb élettartamot tudnak biztosítani. Néha lassabban kapcsolódnak fel, ez a kis higany mennyiségnek tudható be.
Halogén izzó: A hagyományos izzóhoz képest körülbelül 30%-kal több energiát takaríthatsz meg. Legnagyobb előnye az alacsonyabb beszerzési ár. Válaszd azt, ami nem ragyog túl sokáig! Nem torzítja a színeket és azonnal teljes világítást ad. Meleg, fehér fényt ad.
Foglalat és menet: Ha izzót szeretnél becsavarni vagy behelyezni egy lámpatestbe, akkor mind a lámpának, mind az izzónak ugyanazzal a foglalattal vagy menettel kell rendelkeznie ahhoz, hogy illeszkedjenek egymáshoz. A klasszikus izzólámpa leggyakrabban nagyobb E27 menettel rendelkezik, ritkább esetben E14-el. A GU10 és a G9 általában a reflektorokra jellemző.
Lumen: Feledkezz meg kicsit a wattról és koncentrálj a lumenre! A szobák, például hálószobák és nappalik alapvető megvilágításához 100 lumen / m² ajánlott. Azokban a helyiségekben, ahol "munka" folyik, például a dolgozószobában, konyhában vagy fürdőszobában, tökéletes fényáram szükséges, ami akár 300 lumen / m²-t is jelenthet.
Fényhőmérséklet: Befolyásolja a hangulatot, az éberséget és a helyiség hangulatát is. Ezért nem is érdemes alábecsülni! A fény hőmérsékletét kelvinben (K) kell megadni és csupán egy egyszerű szabályra kell odafigyelni: minél több a kelvin, annál hidegebb a fény. Ha nagy fényre van szükséged a munkához, válaszd azt, ami leginkább hasonlít a nappali fényre. Az intim légkör ismét meleg fényt igényel, hasonlót, mint a gyertya lángja.
Közvetlen vs. szórt fény
A közvetlen világítás egy bizonyos irányba koncentrálja a fényt. Az ilyen világítást egy kisebb terület kiemelésére használják, például egy íróasztalra vagy az egyes lépcsők megvilágítására. Közvetlen világítással kedvenc dekorációidat is kiemelheted.
Bonami tipp!
Ha nem tudod, mennyire lógasd le a lámpát az étkezőasztal fölött, állítsd a család legmagasabb tagját az asztalhoz. A lámpát az ő szemmagassága szerint helyezd el.