Black Friday | Akár 50% kedvezmény több mint 40 000 termékre →
4 000 Ft nekedRegisztrációBejelentkezésKosárMenu

Hogyan válassz lámpát?

A fény teremti meg egy tér hangulatát, és felelős azért is, hogy hogyan érezzük magunkat benne. Ezt a fontos elemet azonban a belső tér berendezésekor gyakran elhanyagolják. Hogyan lehet a legtöbbet kihozni belőle, és mit kell elkerülni a kiválasztásakor? Végigvezetünk a lámpák alaptípusain, a velük kapcsolatos legfontosabb fogalmakon, és tanácsot is adunk, hogy melyik helyiségbe mit érdemes beszerezni.

Lámpa típusok

Túl sok a lehetőség? Ne aggódj, mi bemutatjuk a lámpák legalapvetőbb típusait, és segítünk a választásban!

Függő- és mennyezeti lámpák

Ezek jellemzően a mennyezetről lógó csillárok, amik 3 méternél magasabb helyiségekbe alkalmasak. Amennyiben alacsonyabb a mennyezet, vagy nem szereted a csillárokat, válassz mennyezeti lámpákat vagy ragaszkodj a mennyezethez rögzített darabokhoz! Nem foglalnak sok helyet és tökéletesen illenek a modern belső terekbe.

Fali lámpák

Azokban a helyiségekben ideálisak, ahova nem illik a mennyezeti világítás. Kiválóak folyosók, hálószobák vagy fürdőszobák megvilágítására. Az ideális magasság 1,5 m - 2,5 m. Alacsonyabb belmagasságú szoba esetén figyelj arra, hogy a lámpatestek ne legyenek a mennyezet közelében. Ez azért szükséges, mert úgy nem teljesítik megfelelően alapvető feladatukat.

Állólámpák

Ideális olyan helyeken, ahol nem szükséges felkapcsolni a mennyezeti lámpát. Állhat az ágy mellett, a kanapén, a szoba sarkában vagy kedvenc olvasószéked mellett. Elég fényt biztosít az olvasáshoz, miközben nem vakít túlságosan. Előnye, hogy ízlés szerint megváltoztathatod a helyét. A kábel hosszúságára viszont figyelj oda!

Asztali lámpák

Az állólámpákhoz képest jóval kisebbek. Kiválóan alkalmasak író- és étkezőasztalokra és éjjeliszekrényekre. Néhány lámpa könnyen hordozható, kábel nélkül is működik. Fényt biztosítanak a munkához és az olvasáshoz, emellett remek lakáskiegészítőként is szolgálnak.

Lámpa szótár: Milyen paraméterekre kell figyelni egy lámpánál és miért?

A választás előtt ne feledkezz meg arról, hogy a lámpák legelső feladata, hogy megfelelően bevilágítsák a különböző típusú helyiségeket. A design és az ár is nagy szerepet játszik, de a funkcionalitás az első. Ezeknek a fontos paramétereknek és fogalmaknak az ismerete segít a helyes döntés meghozatalában.

Energiafogyasztás és teljesítmény: Az energiafogyasztás az egy időegység alatt elfogyasztott energia mennyiségét jelzi. Egyszerűen megfogalmazva, ez befolyásolja azt, mennyit fizetsz az elfogyasztott áramért. A lámpatest teljesítménye wattban (W) van megadva és meghatározza a fény intenzitását. Ha a lehető legnagyobb fényerőt keresed, akkor az maximális teljesítményt, egyben több energiafogyasztást jelent.

Fényáram: Választás előtt érdemes érdeklődni az úgynevezett fényáram iránt, ami kifejezi azt a fénymennyiséget, amit a fényforrás minden irányban egy másodperc alatt termel. Ahogy az izzó "öregszik", a fényáram is kevesebb lesz, de például ez a LED-es izzók esetében csak azt jelenti, hogy körülbelül 70%-ra csökken. A fényáram akkor is fontos szerepet játszik, amikor izzót akarunk cserélni. Ekkor keress azonos értékű fényárammal rendelkező izzót!

A védelem mértéke: Ez a víz vagy idegen testek behatolásával szembeni ellenállás mértékét jelzi. A lefedettség mértéke ezért a fürdőszobában, a konyhában és a szabadtéren a legfontosabb. Keresd meg az IP-jelet és a rajta lévő két számjegyet! Az első az idegen testek behatolásával szembeni ellenállást, a második a vízállóságot mutatja. A rendelkezésre álló legmagasabb fokú védettség az IP69. Amennyiben nem áll fenn a lámpatesttel való érintkezés veszélye, válassz 44 körüli IP-t! Zuhanyzó vagy kád esetén viszont maradj az IP68-nál.

Gyorstalpaló az izzók világáról

Leggyakrabban halogén, energiatakarékos vagy LED izzókkal találkozhatunk. Mint már azt tudod, a kiválasztás során figyelned kell a lumen szám paramétereit is. Ezek alapján megállapítható az izzó által kibocsátott fénymennyiség. A lumen értékének növekedésével nő a fény intenzitása.

LED izzók: Bár ez a legdrágább, sok előnye van. Hasonló mennyiségű energiát fogyaszt, mint az energiatakarékos izzók, élettartamuk hosszú és azonnal bevilágítják a szobát. Nem tartalmaznak higanyt és különféle világos színekben kaphatóak, a melegtől a hideg fehérig.

Energiatakarékos vagy kompakt izzók: Akár 80%-os energiamegtakarítást és hosszabb élettartamot tudnak biztosítani. Néha lassabban kapcsolódnak fel, ez a kis higany mennyiségnek tudható be.

Halogén izzó: A hagyományos izzóhoz képest körülbelül 30%-kal több energiát takaríthatsz meg. Legnagyobb előnye az alacsonyabb beszerzési ár. Válaszd azt, ami nem ragyog túl sokáig! Nem torzítja a színeket és azonnal teljes világítást ad. Meleg, fehér fényt ad.

Foglalat és menet: Ha izzót szeretnél becsavarni vagy behelyezni egy lámpatestbe, akkor mind a lámpának, mind az izzónak ugyanazzal a foglalattal vagy menettel kell rendelkeznie ahhoz, hogy illeszkedjenek egymáshoz. A klasszikus izzólámpa leggyakrabban nagyobb E27 menettel rendelkezik, ritkább esetben E14-el. A GU10 és a G9 általában a reflektorokra jellemző.

Lumen: Feledkezz meg kicsit a wattról és koncentrálj a lumenre! A szobák, például hálószobák és nappalik alapvető megvilágításához 100 lumen / m² ajánlott. Azokban a helyiségekben, ahol "munka" folyik, például a dolgozószobában, konyhában vagy fürdőszobában, tökéletes fényáram szükséges, ami akár 300 lumen / m²-t is jelenthet.

Fényhőmérséklet: Befolyásolja a hangulatot, az éberséget és a helyiség hangulatát is. Ezért nem is érdemes alábecsülni! A fény hőmérsékletét kelvinben (K) kell megadni és csupán egy egyszerű szabályra kell odafigyelni: minél több a kelvin, annál hidegebb a fény. Ha nagy fényre van szükséged a munkához, válaszd azt, ami leginkább hasonlít a nappali fényre. Az intim légkör ismét meleg fényt igényel, hasonlót, mint a gyertya lángja.

  • Meleg fehér (1000 – 3500 Kelvin): Sárgás-narancssárga árnyalat, amely pihenésre és kikapcsolódásra alkalmas.
  • Semleges fehér (3500-5000 Kelvin): A nappali fény színének felel meg. Általános tevékenységek és tanulás közben is használható.
  • Hideg fehér (5000 – 8000 Kelvin): Enyhén kékes árnyalatú. Irodákba és műhelyekbe ideális.

Közvetlen vs. szórt fény
A közvetlen világítás egy bizonyos irányba koncentrálja a fényt. Az ilyen világítást egy kisebb terület kiemelésére használják, például egy íróasztalra vagy az egyes lépcsők megvilágítására. Közvetlen világítással kedvenc dekorációidat is kiemelheted.

Miről ne feledkezz meg a lámpa kiválasztásakor?

Felújításkor az emberek gyakran alábecsülik a lámpák jelentőségét. Egy csillár a szoba közepén, egy lámpa a sarokban, és a kreativitás lehetősége már ki is aludt. A gyenge fény depressziót, az erős fény idegességet okoz. A megfelelő világítás viszont nem csak erről szól. Nézd meg, milyen elvek mentén érdemes haladni egy szoba berendezésénél!

Lámpa a konyhában

A konyhához legalább két fényforrás szükséges - központi és egy munkalámpa. A konyhában érdemes mennyezeti lámpát használni. Ha csillárt választasz, ne legyen túl alacsonyan, hogy ne zavarjon. A második lámpának a munkafelületet kell kiemelni, hogy jól láthasd azokat a finomságokat, amiket éppen tálalni készülsz. A munka fénynek a szem magasságában kell lennie.

Fürdőszobai világítás

Ami a fürdőszobát illeti, a belsőépítészek véleménye kicsit eltér egymástól. Míg egyesek az erős fényt részesítik előnyben, mások inkább a lágyabbat. Akár az egyik, akár a másik felé hajlasz, a fokozott páratartalom miatt mindig követned kell a biztonsági intézkedéseket.

Emiatt azt javasoljuk, hogy a fürdőszobában olyan lámpákat használj, amik bírják a nedves környezetet. Ha konkrét darabokról van szó, a központi fény és a tükör körüli kisebb fények kombinációja ideális - kikerülheted az árnyékokat, amiket maga a fény az arcodra vetítene. Gyertyákkal is körbeveheted magad, amik megnyugtató hangulatot kölcsönöznek a fürdőszobának és remek dekorációként is szolgálnak.

Lámpa a nappaliban

A nappali gyakran olyan helyiség, ahol több funkció ütközik egymással. Pihenésre és közösségi eseményekre is használjuk, de sokszor itt található a dolgozósarok és az étkezőasztal is. A lámpa kiválasztása előtt fontos tisztázni, mit akarsz megvilágítani a nappaliban. Minden tevékenység más megközelítést és más megvilágítást igényel.

A központi fénynek és a többi lámpának gyönyörűen kell illeszkednie egymáshoz - mind a kialakítás, mind a fény színhőmérsékletének tekintetében. A bensőséges megnyugtató légkörhöz szerezz be néhány gyertyát vagy kisebb kiegészítőt, amik remek dekorációk lehetnek.

Lámpa az étkezőben

Itt az ételekre és a vendégekre is gondolni kell, hiszen mindent jól kell látni. Ezért ideális olyan csillárt választani az étkezőhöz, ami arányos az étkezőasztal méretével. Közvetlenül az asztal fölé kell akasztani, és lefelé kell, hogy nézzen. Az étkezőben megengedheted magadnak, hogy a szokásosnál kicsit lejjebb lógasd le. De legyél óvatos, amikor izzót választasz, mert az nem jó, ha a vendégek izzadnak az előétel felett. Ha a fény nem vakítja el őket, akkor tökéletes a lámpa!

Bonami tipp!
Ha nem tudod, mennyire lógasd le a lámpát az étkezőasztal fölött, állítsd a család legmagasabb tagját az asztalhoz. A lámpát az ő szemmagassága szerint helyezd el.

Lámpa a hálószobában

Itt is gondold át a szoba funkcióját! Ezért nem szükséges domináns lámpát választanod a hálószobába. Ha azonban mégis emellett döntesz, ne feledkezz meg a fénykímélő funkcióról, amit itt biztosan használni fogsz. A mennyezeti lámpa esetében nagyszerű, ha különböző irányokba világít. Ha szeretsz az ágyban olvasni, nem nélkülözheted az ágy melletti kisebb oldalsó lámpát vagy a felette lévő spotlámpát.

Kültéri lámpák

Nem kell elhagynod a kertet vagy az erkélyt, amint lemegy a nap! A kültéri lámpák esetén ügyelned kell biztonságukra, hiszen gyakran rossz időjárásnak vannak kitéve. Fókuszálj a védelemre (IP), ami megmutatja, mennyire ellenálló a fény az idegen testek és folyadékok behatolásával szemben. Erre az IP-44 - IP68 a legalkalmasabb.