A nyári kánikula sokunk számára elviselhetetlen. Nehéz a levegő, izzadunk, és nem tudunk aludni. Ilyenkor fontos, hogy ne csak magunkat, hanem a lakásunkat is lehűtsük, hiszen hőmérséklete akár 30°C fölé is emelkedhet.
Készülj fel velünk a nyári időszakra, és olvasd el tippjeinket arról, hogy hogyan hűtsd le a lakást, ha nincs légkondid!
Ha egy légkondicionálóba éppen nem szeretnél beruházni, próbálj ki egy minőségi ventilátort!
Nincs otthon klímád, és nyáron elviselhetetlen a meleg a lakásban? A légkondicionáló nem az egyetlen megoldás a kellemes hűvös eléréséhez! Meríts ihletet alábbi tippjeinkből, és hűtsd le a lakást légkondicionáló vagy ventilátor nélkül is!
Szellőztess éjszaka vagy kora reggel: Nyisd ki az ablakokat a lakás ellentétes oldalain, hogy huzat keletkezzen.
Napközben sötétíts be: Függönyökkel zárd ki a napot, és tartsd csukva az ablakokat.
Az alumínium megtartja a meleget: Az alumínium zsaluziákat napközben engedd le, éjszakára pedig húzd fel.
Korlátozd az elektromos készülékek használatát: A számítógép, a tévé és a világítás mind-mind hőt sugároz. Próbáld meg ritkábban használni, vagy teljesen kikapcsolni őket, amikor nincs rájuk szükség.
Korlátozd a főzést és a sütést: Meleg időben részesítsd előnyben a hideg ételeket és a gyors recepteket. Kerüld a sütő bekapcsolását és a hosszadalmas ételkészítést.
Cseréld le a meleg textíliákat könnyűekre: Válassz len függönyöket, és hűvös szatén vagy pamut lepedőt.
Tedd el a szőnyegeket, és járj mezítláb: Tedd el a szőnyegeket vagy a műszőrmét! Ezek nemcsak a meleget, hanem a port is megtartják.
Aludj lent: A meleg levegő a mennyezet felé húz. Ha a lakásodban megemelt, külön alvószint van, akkor nyárra tedd le az ágyadat a földszintre.
Áztasd a függönyöket hideg vízbe: A nedves függönyök hatékonyan csökkentik a levegő hőmérsékletét, és növelik a páratartalmat a szobában. Ügyelj arra, hogy a függönyöket megfelelően csavard ki, és tegyél alájuk régi törölközőket, hogy felfogd a csöpögő vizet. A függönyök benedvesítésére növénypermetezőt is használhatsz.
Lógass körbe nedves törölközőket a szobában: Ha elviselhetetlen a hőség, áztasd be a törölközőket hideg vízbe, és akaszd fel őket például a szobában lévő ruhaszárítóra vagy az ajtóra.
Szerelj napellenzőt az ablakokra: Nem engedik be a hőt a szobába, hanem kifelé visszaverik. Külső és belső változatban is kaphatók.
Használj árnyékolókat: Helyezz paravánt az erkélyre vagy a kertre nyíló nagy üvegajtó elé, hogy távol tartsd a napsugarakat a helyiségtől. Egy paraván elegáns térelválasztóként is szolgál.
Nyáron válassz hűsítő anyagokat, például lenvásznat vagy szatént.
A szobanövények a beltérben kellemesebb klímát teremtenek.
Ha mégis beengedted a hőséget az otthonodba, valószínűleg azon töprengesz, hogyan hűthetnéd le gyorsan a levegőt. Ilyenkor a közönséges jég szuper segítőd lesz. Csak tedd a jeget poharakba és tálakba, és helyezd el a szobában. Ha pedig jeget teszel egy ventilátor elé, a jégkockák körül képződő hűvös levegő szétoszlik a szobában.
A konyhában és a fürdőszobában úgy segíthetsz magadon, ha a mosdóban és a kádban egy centiméternyi jeges vizet hagysz állni. A víz a meleggel együtt elpárolog, és párásítja a helyiséget, így hűvösebbnek fogod érezni a szobát.
Ha az előző tippek egyike sem működik, akkor valószínűleg be kell fektetned egy kis pénzt, és be kell szerezned egy mobil légkondicionálót. Mindössze annyit kell tenned, hogy beteszed a szobába, egy tömlőt kivezetsz az ablakon, hogy a meleg levegőt kivezesd a szobából - majd bedugod az áramba.
Ha nem akarsz légkondicionálót venni, próbálj ki egy jó minőségű ventilátort a lakásodban. Felkavarja a meleg levegőt, és le is hűti azt.
A ventilátort semmiképp se fordítsd az arcod vagy a nyakad felé! A hűvös levegő puffadást, égő szemeket, bőr- és arcüreggyulladást okozhat. Ideális esetben a ventilátort egy fal vagy bútor felé irányítsd. Gondolj arra is, hogy a ventilátor megkavarja a levegőt, ezért ha allergiás vagy, ez nem a megfelelő megoldás számodra.
A léghűtők a légkondicionálókhoz hasonlóan működnek, viszont párásítják a környezetet. Télen is használhatók, amikor a legtöbb lakásban a fűtés miatt túl száraz a levegő.
Ne felejtsd el leárnyékolni az erkélyt, hogy a nap ne érje el az ablakokat.
A ventilátort ne a fejed felé irányítsd.
Igyál sokat: Kerüld a cukros ásványvizet, a gyümölcsleveket és üdítőket! Igyál inkább tiszta vizet helyettük. Ha nem rajongsz a sima vízért, tegyél a kancsóba citromszeleteket, uborkát, friss mentát, bazsalikomot, bodzavirágot vagy málnát.
Ússz egyet: Irány egy medence vagy egy tó! Ha nincs víz a közeledben, vagy nincs időd pihenni, egy langyos vizes zuhanyzás is megteszi.
Egyél könnyű ételeket: A meleg, nehéz ételeket cseréld le zöldségsalátákra, krémlevesekre vagy grillezett ételekre.
Tegyél magadra hideg borogatást: Remekül beválik például a gélszemüveg. Tedd a fagyasztóba, egy óra múlva vedd ki, és használd fejpántként. Azonnal felfrissít. Nedves borogatásként használhatsz hideg vízbe áztatott kendőt is, amit használat előtt jól csavarj ki.
Hűtsd a pizsamádat a fagyasztóban: Ha nem tudsz aludni a hőségben, lefekvés előtt tedd a pizsamádat a fagyasztóba. A takaród pedig legyen egy könnyű takaró vagy egy lepedő.
Nyáron fogyassz könnyű ételeket, például zöldségsalátákat vagy turmixokat.
Ha a lakásban elviselhetetlen a meleg, menj vízközelbe, hogy felfrissülj.
Egyszerűen nem tudod már, hogyan hűtsd le a levegőt az otthonodban, és nem áll rendelkezésedre a klímavásárláshoz szükséges összeg sem? Akkor készíts egy klímát házilag, olcsó áron!
Ezekre lesz szükséged hozzá:
Hogyan csináld?
Vágj két lyukat a poliészterdoboz fedelébe az ellentétes sarkokon, hogy a levegő átáramolhasson az egész dobozon. Ezután tedd a jéggel töltött palackokat a dobozba, majd fedd le. Most helyezd a ventilátort az egyik lyukba, ami meleg levegőt fúj a helyiségből a dobozba. A másik lyukba helyezz egy műanyag könyökcsövet.
Dugd be a ventilátor vezetékét a konnektorba, és élvezd a légkondiból áramló hűvös levegőt. A PET-palackokban lévő jég körülbelül négy óráig tart ki. Tehát időben fagyaszd le a következőket.
A nyári hónapokban friss levegőt szeretnénk beengedni, de le is szeretnénk hűteni azt. Szellőztessünk tehát éjszaka vagy kora reggel, amikor kint hűvösebb van. Nyissuk ki az ablakokat a szemközti helyiségekben, hogy huzatot teremtsünk. Ha napközben nyitjuk ki az ablakokat, a meleg levegő beáramlik, és még jobban felmelegíti a helyiséget. A sötétítő függönyök behúzása is segíthet megakadályozni a szoba túlmelegedését.
A háziállatok hűvösen tartásának egyik hatékony módja a klasszikus csempe, például a fürdőszobában. Hagyd nyitva az ajtót, hogy a kutyus vagy a cicus szükség szerint bemehessen és lehűthesse magát.
Szerezz be speciális hűsítő matracot
A hűsítő matracok segítenek a hőmérséklet komfortjának fenntartásában, a méretet pedig kiválaszthatod attól függően, hogy milyen nagy a szőrös kis barátod. Vigyázz, hogy az állat ne rágcsálja meg a matracot, nehogy kijöjjön belőle a folyadékot.
Fagyasztott vizes palack
A fagyasztott vizes palack gyors és olcsó megoldás lehet arra, hogy rögtönzött légkondicionálót készíts házi kedvenced számára. Csomagold be egy vékony rongyba, és helyezd a háziállat fekhelyére, hogy szükség esetén lehűthesse az állatot.
Házépítés során foglalkozz a légkondicionálás kérdésével is! A külső, valamint a tető jó minőségű hőszigetelése jelentősen befolyásolja a házba bejutó meleg mennyiségét. A homlokzaton elhelyezett hőszigetelő bevonatok vagy a megfelelő tetőfedő anyagok szintén hasznosak.
A legtöbb hő az üvegfelületeken keresztül jut át. Gondoskodj tehát arról, hogy a déli oldal, ahová a leghosszabb ideig süt a nap, védve legyen a hőségtől. Ültess fát, helyezz el előtetőt a terasz fölé, hogy a déli órákban eltakard az ablakokat. A behúzható napellenzők is megoldást jelentenek.
Ha tudod, hogy a nyári hónapokban légkondicionálót fogsz használni, tervezz előre, már a ház építésénél! Így a leghatékonyabbat használhatod, amelynek kivezetései közvetlenül a falba vannak beépítve. Így nem kell az ablakon keresztül futó tömlővel bajlódnod.