A kertészek számára a március az év egyik legforgalmasabb hónapja. A téli álom után elérkezik a kert felébresztésének ideje. A márciusi kerti munkák a gyep és az ágyások rendbetételéről és ápolásáról szólnak, valamint az első vetésekre is ekkor kerül sor.
Tarts velünk, és tudd meg, mit kell tenned a bőséges termés érdekében! A kerti munkákhoz mellékelünk egy praktikus ellenőrzőlistát is, amit ha követsz, nem felejtesz majd el semmi lényeges dolgot.
A márciusi kerti munka a tél utáni alapos nagytakarítást jelenti.
A hosszú tél után a kert is megérdemel egy alapos kitakarítást! A lehullott levelek, az ágak és az elhalt növények nemcsak az új hajtások növekedését akadályozhatják, hanem a penész és a kártevők elszaporodását is elősegíthetik. Ezért alaposan járd be az egész kertet, és nézd át minden részét!
A legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a rendszeres kézi gyomirtás, ideális esetben eső után, amikor a gyomokat könnyebb gyökerestül kihúzni. Egy másik lehetőség a mulcsozás – a mulcsréteg elzárja a fényt, így csökkenti a gyomok növekedését az ágyásokban. Ahol a gyomok gyorsan nőnek, használhatsz természetes ecetet vagy forró vizet is. Ezek kíméletes, vegyszermentes módszerek a gyomirtásra. Elővigyázatosságból érdemes rendszeresen ellenőrizni az ágyásokat, és eltávolítani a gyomokat, mielőtt esélyük lenne elterjedni.
Márciusi legjobb barátaid a kerti szerszámok lesznek, ezért ők is megérdemelnek egy kis figyelmet a szezon elején. Ellenőrizd az összeset, többek között az ásókat, a lapátokat, a metszőollókat és a fűrészeket. Tisztítsd meg, élezd meg és szükség esetén olajozd meg őket, hogy az elkövetkező hónapokban jó szolgálatot tegyenek. Készítsd elő a tömlőket és az öntözőrendszert is, amelyre hamarosan szükség lesz. A jól előkészített szerszámok megkönnyítik a munkát a kertben.
A kerti bútorok is megérdemlik a törődést. Ellenőrizd, hogy nem sérültek-e meg: gondoskodj a repedések kijavításáról és a meglazult csavarok meghúzásáról! A fabútoroknak új festékrétegre, a fémbútoroknak pedig rozsdamentesítő spray-re lehet szükségük. Ha úgy érzed, kerti bútoraid élete véget ért, válassz kínálatunkból újakat, hogy teljes mértékben élvezhesd a tavasz első napjait!
Ellenőrizd az összes eszközt!
Tisztítsd le, élezd meg és szükség esetén olajozd meg a szerszámokat!
A virágágyások márciusi előkészítése kulcsfontosságú lépés a növények egészséges növekedéséhez és fejlődéséhez. A megfelelően előkészített ágyások a szükséges tápanyagokat és szerkezetet biztosítják a talaj számára, amit a zöldségek és a dísznövények is értékelni fognak. Melyek az ágyás előkészítésének lépései?
A márciusi időszak ideális a gyümölcsfák és cserjék ültetésére és az első tavaszi metszésre. Ez a lépés elengedhetetlen a növények egészsége és a jobb termés érdekében. A metszéssel eltávolítjuk a sérült vagy beteg ágakat, segítve az új hajtások növekedését, a jobb, ágak közötti levegőkeringést és a betegségek kockázatának csökkenését. A tavaszi metszés ezért a kertgondozás fontos része.
Márciusban elsősorban az almatermésűek megmetszése ajánlott - ide tartozik az alma, a körte, a birs, a berkenye, a naspolya és a fanyarka. Az alma- és körtefák szívósak, így elviselik az alaposabb metszést is.
A gyümölcsbokrokat (egres, ribizli, málna, szeder) szintén márciusban, az új hajtások megjelenése előtt kell metszeni. A cserjék esetében az öreg és gyenge ágak eltávolítására összpontosíts! A ribizli és az egres elviselik a rendszeres fiatalító metszést, ami segít abban, hogy jobb termést hozzanak.
A csonthéjas gyümölcsfákat (szilva, cseresznye, sárgabarack, őszibarack) a vegetációs időszakban, azaz július-augusztusban kell megmetszeni, mert nem tűrik túl jól.
Héjas gyümölcsök - dió és mogyoró. A mogyoró metszésére a tavasz előtti időszak ideális. A diófa a téli metszés során a levét ontja, és a sebből nagy mennyiségű, tápanyagokat tartalmazó víz folyik ki. Ezért a diófát a vegetációs időszakban nyári metszéssel, ideális esetben augusztusban vágjuk.
A március kiváló hónap a faültetéshez, mivel a tél után a talaj kellően nedves, és a fáknak van idejük gyökeret ereszteni a nyár előtt. Ilyenkor gyümölcsfákat, díszfákat és tűlevelűeket egyaránt ültethetsz.
A gyümölcsfák közül az alma-, a körte-, a szilva- és a cseresznyefák népszerűek. A díszfák közé tartoznak a juharok, tiszafák, nyírfák, hársak és gyertyánok, a tűlevelűek közé pedig a fenyők és lucfenyők.
A legnépszerűbb márciusi kerti munkák közé tartozik a zöldség- és virágvetés.
Márciusban a kertészek végre elkezdhetik a növények vetését és szaporítását! Ez elengedhetetlen a fiatal palánták korai növekedéséhez, amelyeknek elegendő idejük lesz megerősödni és felkészülni a tavaszi és a nyári szezonra. A márciusi vetések közé tartoznak a korai zöldségek, a fűszernövények és az évelők. A megfelelő vetéstechnikára és a talaj előkészítésére is fontos odafigyelni.
A vetés mellett márciusban az évelők és dísznövények szaporítását is elkezdheted. A leggyakoribb módszer a tőosztás:
A tél végére a gyep nagyon legyengül, ezért megfelelő ápolást érdemel, hogy visszanyerje buja zöld színét és sűrűségét. Tavasszal használj gyepszellőztetőt, aminek köszönhetően a gyep jobban hozzáfér majd a tápanyagokhoz és a vízhez. Ha van rajta néhány csupasz folt, töltsd fel fűmaggal. A szép zöld szín megtartása érdekében adj hozzá magasabb nitrogéntartalmú műtrágyát, ami ösztönzi a növekedést és a besűsűrödést is.
Készítsd fel az üvegházat is a szezonra!
Lassan elkezdheted a növények szaporítását.
A gyep szellőztetése fontos lépés ahhoz, hogy a gyep megszabaduljon a mohától, az elhalt fűszálaktól és az egyéb törmelékektől. Ez a folyamat javítja a talaj levegő-, víz- és tápanyagellátását, és elősegíti a gyep egészséges növekedését. De hogyan is kell helyesen elvégezni?
A gyepszellőztetést évente kétszer, tavasszal és ősszel végezd el. Újonnan vetett gyepen soha ne használd, mert még érzékeny, és a gyökerei még nem elég erősek ahhoz, hogy károsodás nélkül kibírják. Célszerű legalább egy évet kivárni.
Márciusban itt az ideje, hogy az eperpalántákat is felkészítsd a szezonra, és ösztönözd a növekedésüket! Először is távolítsd el a száraz és sérült leveleket, hogy a növények jobban hozzáférjenek a fényhez és a levegőhöz, a gyökerek körül pedig óvatosan söpörd át a talajt. Tegyél rá egy réteg komposztot vagy szerves trágyát, hogy a növények megkapják a szükséges tápanyagokat. Fakéreggel vagy szalmával mulcsozd az eperágyást. Ez megtartja a nedvességet a talajban, és megakadályozza a gyomok növekedését.
Ellenőrizd a növények közötti távolságot, és ha szükséges, ültesd át őket úgy, hogy elegendő helyük legyen! A betegségek és kártevők megelőzése érdekében fontold meg a természetes módszerek - például nád- vagy fokhagymás borogatás - használatát, és vizsgáld meg, hogy a leveleken nem mutatkoznak-e fertőzés jelei.
Márciusban elérkezik az ideje annak, hogy a kert megkapja az első adag tápanyagot, ami fokozza a növények növekedését és életerejét. Válaszd a szerves műtrágyát, például a komposztot, ami a talajt a szükséges mikroorganizmusokkal dúsítja és hosszú távon tápanyagokkal látja el. A gyep számára válassz magasabb nitrogéntartalmú műtrágyát, hogy elősegítsd a zöld színt és a sűrűsödést. A gyümölcsfák és -cserjék a speciális gyümölcstrágyákat fogják nagyra értékelni, amelyek elősegítik a virágzást és a bőséges termést. Az ágyásokhoz adhatsz granulált trágyát vagy szarulisztet - mindkettő lassan bomlik, és tápanyagot biztosít az egész szezonban.
Tavasszal többféle növényt is ültethetsz. Próbáld ki a tavaszi hagymákat, a nárciszt, a tulipánt és a jácintot. Az árvácska és a kankalinfélék strapabíróak, ellenállnak a hidegebb éjszakáknak, és élénk színeket visznek a ládákba. Az olyan fűszernövények, mint a petrezselyem, a metélőhagyma és a menta szintén jól termeszthetők cserépben, és praktikusan felhasználhatók a konyhában.