Black Friday | Akár 50% kedvezmény több mint 40 000 termékre →
4 000 Ft nekedRegisztrációBejelentkezésKosárMenu

Az élelmiszerek helyes tárolása a hűtőben

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

Krumplisaláta, tojáslikőr, friss fűszernövények, illatos sajtok, és még sorolhatnánk azokat az ételeket, amiknek erőteljes illatuk van a hűtőben. Te sem szereted, ha ezek az illatok összekeverednek, ugye?

Hogyan érheted el, hogy a desszertnek ne legyen szalonnaszaga, és hogy ne találj havonta legalább egy megromlott ételt az alsó fiókban?

Az ételek, italok, és a különböző összetevők elkülönítése elsőre egy igazi küzdelemnek tűnhet, de a megfelelő dobozokat, palackokat, praktikus kellékeket és tippeket bevetve könnyen kialakíthatsz egy átlátható hűtőt. Megmutatjuk, hogyan csináld!

1. Fűszernövények tárolása a hűtőben

A fűszernövények hűtőszekrényben történő megfelelő tárolása segít abban, hogy frissességüket, ízüket és aromájukat is hosszú ideig megőrizzék. Többféleképpen tárolhatod őket a hűtőben:
  • Papírszalvétába csomagolás: Hideg víz alatt öblítsd le a fűszernövényeket, szárítsd meg őket papírszalvétával, majd csomagold be egy új, enyhén nedvesbe. Helyezd a növényeket egy műanyag zacskóba, és hagyd egy kicsit kinyitva, hogy lélegezhessenek. Ezzel a módszerrel a petrezselymet, a koriandert, a bazsalikomot és a metélőhagymát is beteheted a hűtőbe.
  • Egy pohár víz: Vágd le a fűszernövények végét, és tedd bele őket egy pohár friss vízbe. Fedd le őket műanyag zacskóval, majd tedd be a hűtőszekrénybe. A vizet naponta-kétnaponta cseréld. Így a friss bazsalikom, a menta és más hosszú szárú fűszernövény is tovább kitart.
  • Száraz tárolás: A rozmaringot, a zsályát és a kakukkfüvet az eredeti csomagolásukban is tárolhatod a hűtőben, de papírtörlőbe, majd műanyag zacskóba helyezve is jól bírja.

2. Így tárold a gyümölcsöt és a zöldséget a hűtőben

Téged is idegesít, amikor ki kell dobnod a csupán tegnapelőtt vásárolt paradicsomot? Ha meg szeretnéd hosszabbítani a zöldségek és a gyümölcsök frissességét, tárold őket helyesen a hűtőszekrényben:
  • Tartsd a hűtőszekrény hőmérsékletét 3 és 5 °C között.
  • Tárold a zöldségeket külön fiókokban, állítható páratartalommal. A magas páratartalom a leveles zöldségeknek, míg az alacsonyabb páratartalom a terméssel rendelkező zöldségeknek jó.
  • A zöldségeket és a gyümölcsöket különítsd el egymástól. A gyümölcs etilént termel, amely felgyorsítja az élelmiszerek érését, beleértve a zöldségeket is.
  • Azoknál a zöldségeknél, amelyeknek szükségük van levegőkeringésre (brokkoli, karfiol, uborka, paprika, padlizsán), használj lyukas dobozokat vagy zacskókat.
  • Apróra vágott zöldségekhez válassz légmentesen záródó tárolókat, amelyek megakadályozzák a kiszáradást.
  • A gyökeres zöldségek (például sárgarépa, retek) esetében távolítsd el a leveleket, amelyek elszívják a nedvességet a gyökérből.
  • Tárolás előtt ne mosd meg a gyümölcsöt és zöldséget! Ezt közvetlenül főzés/evés előtt végezd el. A nedvesség ugyanis felgyorsítja a romlást.
  • A málnát, az epret és az egyéb lágy gyümölcsöket a hűtőszekrény felső polcain tárold.

3. Ételek, amiket nem szabad a hűtőbe tenni

Nem mindent kell a hűtőben tárolni! Van, aminek kifejezetten árt a hideg, vagy a hűtőszekrény nyitása-zárása okozta hőmérséklet-ingadozás. Tilos hűtőbe tenni az alábbiakat:
  • Paradicsom: A hűtőszekrényben elveszítheti az ízét és az állagát.
  • Kenyér: Hűtőben gyorsabban megkeményedik. Ha meg szeretnéd hosszabbítani a frissességét, akkor inkább fagyaszd le.
  • Krumpli: A hideg hőmérséklet a keményítőt cukorrá alakítja, ami megváltoztatja a burgonya ízét és állagát.
  • Hagyma és fokhagyma: A nedves környezet felgyorsítja a romlásukat. Tárold őket száraz, sötét és hűvös helyen.
  • Trópusi gyümölcsök: A mangó, a papaya, az ananász és más trópusi gyümölcsök a hűtőben elveszítik ízüket és állagukat.
  • Tök és görögdinnye: Felvágásig szobahőmérsékleten tárolandók.

További tippek a hűtő rendszerezéséhez

  • A különböző típusú ételek (pl. sütemények, tejtermékek stb.) számára hozz létre speciális zónákat. Ez javítja a szervezettséget és csökkenti az ételkereséssel töltött időt.
  • Az élelmiszereket tárold a szükséges hőmérsékletnek megfelelően. A felső polcokon általában stabilabb a hőmérséklet, az alsókon pedig hűvösebb.
  • A húst és a halat a legalsó polcra tedd, hogy elkerüld a gyümölcslevek más élelmiszerekre csöpögését, és hogy minimalizáld a szennyeződés kockázatát.
  • A lekvárokat, szószokat és sajtokat a hűtőszekrény ajtajában tárold. Ezek nagyobb hőmérséklet-ingadozásokat is kibírnak.
  • A gyors fogyasztásra szánt ételeket az első polcokon tárold, hogy jobban lásd őket. Hozz létre nekik egy saját rekeszt vagy egy egész polcot! Ezt a már felbontott élelmiszerekkel is megcsinálhatod.
  • Használj átlátszó csomagolást, hogy lásd, melyikben mi van.
  • Tárolj fenntarthatóan! Az eldobható csomagolást cseréld le üvegtálakra és -poharakra! Ezek ideálisak a házi készítésű gyümölcslevek, joghurtok, a granola és a vaj számára is.
Bonami tipp: Speciális címke készletünk segítségével könnyen megkülönböztetheted a dobozokat. Válassz nyelvi opciót, töltsd le, nyomtasd ki (lehetőleg matricapapírra), majd szükség szerint ragaszd fel!

Gyakran ismételt kérdések

Hogyan kell a hűtőszekrényt kitisztítani?

Először kapcsold ki a hűtőszekrényt, és tegyél alá egy rongyot, ami felfogja az olvadó jeget. Ezután vegyél ki minden ételt és élelmiszert a hűtőszekrényből. Dobj ki mindent, ami lejárt vagy megromlott. Készíts elő egy vödör mosogatószeres vagy ecetes vizet és egy rongyot. Vedd ki az összes fiókot és polcot, és mosd el őket a mosogatóban. Tisztítsd meg a hűtőszekrény belsejét vízzel. Ne feledkezz meg a vízelvezetőről sem. Végül egy ronggyal töröld szárazra az egész hűtőt. Helyezd vissza az ételeket a hűtőszekrénybe, kövesd hozzá az ebben a cikkben leírt tippeket.

Mit tegyek a hűtőszekrény ajtajába?

A hűtőszekrény ajtajában lévő helyet is használd ki a lehető legokosabban! Legalul érdemes a tejet, a gyümölcsleveket, az ásványvizet tartani, és ha szereted az alkoholt, a sört és a fehérbort is ide tenni.

A nyitott konzervek és lekvárok egy kicsit magasabbra helyezhetők. A ketchupot, a mustárt és az egyéb fűszereket is itt tárolhatod. A tojás, a margarin és a vaj is jól tárolható az ajtóban. A tojást ne tedd papírcsomagolásban a hűtőszekrénybe, mert ezzel különféle baktériumok átvitelét kockáztatod. Helyezd át őket tojástartókba, lehetőleg hegyükkel lefelé.

Hogyan tároljam az ételeket a fagyasztóban?

A fagyasztó ideális hőmérséklete: -18 és 20 °C között van. Az összes ételt megfelelően csomagold be, és jelöld meg az aznapi dátummal. Próbáld meg a lehető leggyorsabban lefagyasztani az ételt, így az jobban megőrzi a minőségét és a szerkezetét. Soha ne fagyaszd le a leveles zöldségeket, a sült ételeket, a majonézt, a magas víztartalmú gyümölcsöket és zöldségeket.

Hogyan tároljam a főtt ételt a hűtőben?

Hagyd kihűlni a főtt ételt, és a lehető leghamarabb, ideális esetben két órán belül tedd be a hűtőszekrénybe. A gyorsabb hűtés és a könnyebb újramelegítés érdekében oszd el kisebb adagokra. Újramelegítéskor ügyelj arra, hogy az étel legalább 75°C-os legyen.

Hogyan tároljam a tejtermékeket?

A tejtermékeket 4 és 8 °C között kell tárolni. A hűtőszekrény felső része elsősorban tej, joghurt, sajt és egyéb tejtermékek tárolására szolgál. Ezeknek az élelmiszereknek a szavatossági ideje meglehetősen hosszú, kivéve a frisseket. Ezért mindig tartsd be a termék csomagolásán feltüntetett ajánlott lejárati dátumot. Ha lejárt szavatossági idejű joghurttal találkozol, a fedő pedig kidudorodik, jobb, ha azonnal kidobod a szemetesbe.