4 000 Ft nekedRegisztrációBejelentkezésKosárMenu

Zero waste tippek: Így készíts méhviaszos kendőt házilag

Az év elején megfogadtad, hogy a környezettudatosság és a spórolás jegyében otthon készítesz nasikat? Megmutatjuk, hogyan készíts újrahasznosítható méhviaszos kendőt, amit szuper nasi- és szendvicscsomagolóként is használhatsz!

Mire való a méhviaszos kendő?

A méhviaszos kendő vagy újraszalvéta remek alternatívája a folpacknak és az alufóliának. Egy ilyen kendőbe sokszor becsomagolhatod a kirándulásokra vitt harapnivalót, a péksütiket, és a sajtokat, zöldségeket és gyümölcsöket is. Így nem száradnak ki, de nem is penészesednek be, mint ahogy a légmentesen záródó műanyag dobozokban.

A méhviaszos újraszalvétát tálak vagy dobozok fedeleként is használhatod, és nagyon praktikus, mert könnyen formázható a letakarandó edények méretének megfelelően.

Használat után a viaszos kendőt csak le kell mosni vízzel, vagy megtörölni egy nedves ronggyal, és hagyni megszáradni. Ha a viaszréteg eltörik, újramelegítéssel könnyen orvosolhatod a problémát. Ha a kendő elhasználódik, komposztálhatod. Kész textilszalvétákból is készíthetsz magadnak ilyen újraszalvétát, de egy régi pamutvászon inget is felhasználhatsz erre a célra.

Az elkészítéshez szükséged lesz:

Pamutszalvéta vagy egy szegés nélküli pamutvászon darab, amit ollóval a kívánt méretre vágtál.
Méhviasz pasztilla darabokra vágva vagy lereszelve. A legjobb, ha bio minőségűt vásárolsz, hiszen élelmiszerekkel fog érintkezni.
Sütőalátét, tepsi és egy konyhai spatula.

Hogyan készítsd el a méhviaszos kendőt?

1. A szalvétát terítsd egy sütőpapírral bélelt tepsire, vastagon szórd meg méhviasszal.
2. Tedd a tepsit 100 °C-ra előmelegített sütőbe 3-4 percre, majd ellenőrizd, hogy az összes viasz feloldódott-e. Ahol száraz foltokat látsz a textílián, oda tegyél még egy kis méhviaszt. Ha viszont valahol túl sok a viasz, a felesleget itasd fel egy másik textíliával.
3. Vedd ki a sütőből a tepsit, és ha azt látod, hogy a szalvéta valamelyik részén túl sok viasz gyűlt össze, spatulával kend szét egyenletesre.
4. Hagyd kihűlni, és kész is a méhviaszos csomagolód.

Egyéb zero waste tippek, amikkel pénzt spórolhatsz

• Szerezz be egy olyan komposztálható hulladék gyűjtőt, ami a lakásban is ideális arra, hogy beledobáld a keletkező biohulladékot.
• Szerezz be különféle – vászonból, papírból és újrahasznosított anyagokból készített – uzsonnás tasakokat, amik kiválóan alkalmasak az élelmiszerek tárolására.
• Mindig legyen nálad bevásárlótáska, hogy ne kelljen újabb és újabb táskát vásárolnod a boltokban.
• Szerezz be egy különleges saját bögrét és idd akár útközben vagy az utcán is ebből a teát és a kávét, az eldobhatós papírpoharak helyett!
• Idd a csapvizet egy dizájnos ivópalackból, vagy egy csodás pohárból!
• Szereted a jó kávét? Akkor szerezz be egy praktikus frenchpress kávékészítőt.
• Joghurtokat is szívesen fogasztasz? Akkor imádni fogod ezt a szuper joghurttartót.