Black Friday | Akár 50% kedvezmény több mint 40 000 termékre →
4 000 Ft nekedRegisztrációBejelentkezésKosárMenu

Hogyan válassz ágytakarót?

Szeretnéd egy szép ágytakaróval rendezettebbé tenni a hálószobát, és megvédeni ágyneműidet a portól? Vagy a hideg éjszakákra jönne jól még egy extra takaró réteg?

Akkor olvass tovább és találd meg azt az ágytakarót, amiből a legtöbbet tudod kihozni a hálószobában! Tippjeink segítségével könnyen rátalálhatsz a megfelelő méretű, anyagú és stílusú darabra!

Az ágytakaró mérete

Az ágytakaró méretének kiválasztásakor figyelembe kell venni az ágy szélességét, a fekvőfelület magasságát és azt, hogy az ágy a szobában a falhoz tolva vagy szabadon állva helyezkedik-e el. Minél hosszabban lóg le egy ágytakaró az ágy széle mellett, annál látványosabb, de ez nem jelenti azt, hogy csak a földig érő megoldás mutat jól.

Ideális ágytakaró egyszemélyes ágyra

Egy 90 x 200 cm-es hagyományos egyszemélyes ágyhoz egy minimum 140 cm széles ágytakaró szükséges. Így kb. 25 cm-rel lelóg majd az ágy mindkét oldalán, és eltakarja a matracot. Ez a méret akkor is jó választás, ha az ágy a fal mellett helyezkedik el, így a takaró az egyik oldalon fog hosszabban lelógni.

Ha egyszemélyes ágyad külön áll a szobában, akkor választhatsz 150, 160 vagy 170 cm-es szélességű takarót is, mindegyik egy kicsit jobban lelóg majd az ágy szélén. A 180 cm széles ágytakaró – ágymagasságtól függően – pedig akár már a padlóig is leérhet!

Ideális ágytakaró franciaágyra

A kisebb kétszemélyes ágyakra a minimum 160 cm széles ágytakarókat ajánljuk. A 160 cm széles ágyakra egy legalább 220 cm széles ágytakarót érdemes teríteni. Ha 180 cm-es franciaágyad van, akkor a minimális ágytakaró szélesség 240 cm. Ha pedig olyan szerencsés vagy, hogy egy 200 cm szélességű ágyba fekszel le aludni, akkor egy legalább 250-260 cm széles ágytakaróra lesz szükséged.

Az ágytakaró hossza

Az ágytakaró hosszát nem szükséges centiméterre pontosan az ágyhoz mérni, hiszen a divatos, lejjebb csúsztatott vagy visszahajtott elhelyezésnek köszönhetően tetszés szerint beállíthatod, hogy mennyire fedje az ágytakaró az ágyat. Ez a lábvéggel rendelkező ágyakra is vonatkozik.

Amennyiben az ágytámlától kezdve a teljes ágyat le szeretnéd takarni, és nagyobb lelógást szeretnél hagyni a végén, akkor viszont figyelj a megfelelő hosszúságra. Egy hagyományos, 200 cm hosszú ágy padlóig érő, hosszanti letakarásához egy min. 250 cm hosszú ágytakaró szükséges.

Padlóig érő ágytakaró a látványosabb hatásért

Vásárlás előtt ajánljuk, hogy mérd le ágyad fekvőfelületének magasságát, hogy megtudd, pontosan hány cm-rel nagyobb ágytakaróra lesz szükséged, ha jobban le szeretnéd lógatni az ágytakarót az ágy oldalain. Általános esetben, ha a padlóig szeretnéd lelógatni, akkor akár 50 cm plusz szélességgel is számolnod kell mindkét oldalon (ez a szám a fekvőfelület magasságától függ). A méret nagynak tűnhet, de ne ijedj meg tőle.

Előnyök és hátrányok

A padlóig lelógatott ágytakaró előnye, hogy látványos és jobban védi az ágyat, hátránya viszont, hogy nehezítheti az ágy körül történő porszívózást és az ágyneműtartó kinyitását. Vásárlás előtt gondold át ezeket a szempontokat is!

Az ágytakaró anyaga

Az ágytakarók természetes vagy mesterséges anyagból vagy a kettő keverékéből készülnek. Az egyes anyagok jellemzőit megismerve könnyen kiválaszthatod a neked megfelelőt.

Természetes anyagok

A természetes anyagú, például len, muszlin, gyapjú és pamut ágytakarók puhák, rendkívül kellemes tapintásúak, légáteresztők és érzékeny bőrűeknek, valamint allergiásoknak is alkalmasak. Ha napközben is szívesen pihensz, olvasol vagy filmet nézel az ágyadon, a természetes anyagok kellemes érzést biztosítanak bőrödnek. Hátrányuk, hogy ezek az ágytakarók általában vékonyabbak, így jobban gyűrődnek.

Mesterséges anyagok

Azok az ágytakarók, amelyek mesterséges anyagokból (például poliészterből, mikroszálból, mikroplüssből) készülnek tartósak, hőtartóak és alig gyűrődnek. Általában vastagabbak, ezért hideg éjszakákon extra takaróként is használhatók a paplanod fellett.

A 100% poliészter ágytakarók jó választások, hiszen színük nem kopik ki, anyaguk pedig gyorsan szárad. Kínálatuk gyönyörű színekben és mintákban bővelkedik.

Természetes és mesterséges anyagok kombinációja

Ha ki szeretnéd használni mindkét anyagtípus tulajdonságait, akkor válassz egy olyan ágyneműhuzatot, amelyik a kettő kombinációjából áll.

Népszerűek a polypamut ágytakarók, amelyek a pamut mellett poliésztert is tartalmaznak, könnyűek és nem gyűrődnek annyira, mint a teljesen pamutból készült darabok. Ha a napközbeni pihenéskor egy kevésbé gyűrődő, mégis puha ágytakaróra szeretnél lehuppanni, érdemes egy ilyen anyagú darabot választani.

Az ágytakaró stílusa

Az ágytakaró stílusának kiválasztásakor vedd figyelembe hálószobád stílusát, a bútorokat és a meglévő dekorációkat, színeket is. Olyan ágytakarót válassz, ami jól összeillik a szoba megjelenésével és nem utolsósorban neked is tetszik.

Stílusok

A minimalista hálószoba ágyára jól illik egy egyszínű ágytakaró. A bohém, vintage, rusztikus és indusztriális stílusú hálószobákba válassz könnyű ágytakarót, és lehetőleg természetes anyagból készültet. A romantikus stílusú szobába egy minél jobban lelógatott, steppelt technikával varrott ágytakaró illik a legjobban. Ez az ágytakaró típus jó választás a glamour stílushoz is.

Az ágytakaró elhelyezése az ágyon

Divatos megoldás, hogy az ágytakaró nem takarja le a matrac teljes felületét, hanem lejjebb helyezkedik el. Ilyenkor az ágyon az ágytakaró hosszának visszahajtására van szükség, a visszahajtás feletti kimaradó rész pedig lehetőséget ad arra, hogy az ágyat különböző párnákkal díszítsük.

Így díszítsd az ágyat

Az alváshoz használt párnákat helyezd leghátra, közvetlenül az ágytámla elé. Ezután jöhetnek a díszpárnák, melyeknek korántsem kell ugyanolyannak lenniük. Bátran kombinálj különböző formákat, színeket, anyagokat és méreteket! A díszpárnák kiválasztásának és elrendezésének csak a képzeleted szabhat határt. Egy összeillő ágytakaró és párnahuzat szett is jó ötlet, mellyel még többet hozhatsz ki ágyad megjelenéséből.

Tippünk: Ha a minta megengedi, akkor nem kell ragaszkodnod az ágytakaró szélesség és hosszúság oldalainak ággyal való egybeeséséhez. Forgasd úgy a takarót, ahogy szerinted jobban illik az ágyra!